Start arrow Aktualności arrow SUKCES GIMNAZJALISTÓW Z ZAWIDZA
SUKCES GIMNAZJALISTÓW Z ZAWIDZA PDF Drukuj Email
04.01.2017.
          Lipce Reymontowskie zawdzięczają  swój przydomek nobliście, autorowi  „Chłopów”. Troje uczniów z Gimnazjum Publicznego w Zawidzu Kościelnym, które nosi imię tego piewcy polskiej wsi, wzięło udział w  Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy  o Życiu i Twórczości Wł. St. Reymonta, który odbył się  14 .11. 2016r. właśnie w  Lipcach Reymontowskich. Jego celem była popularyzacja wiedzy nt. życia i twórczości autora „Ziemi obiecanej”, a także uczczenie 92. rocznicy otrzymania literackiej Nagrody Nobla przez Wł. St. Reymonta.
                      
Rywalizowali gimnazjaliści z woj. łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego i wielkopolskiego.
Po eliminacjach pisemnych okazało się, że do finału ( części ustnej) zakwalifikowali się wszyscy reprezentanci z Zawidza Kościelnego. Ostatecznie – po podliczeniu punktacji przez jury - wyniki naszych reprezentantów były następujące: 
Magdalena Pikalska – II miejsce, 
Jakub Ślusarczyk – III m.,
 Klaudia Ruszkowalska -  V m.
Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez  GOKSiR  w Lipcach Reymontowskich i Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach.
 W punktacji szkół gimnazjalnych Zawidz zajął II miejsce, tracąc tylko pół punktu w stosunku do zwycięzcy. Uczniowie zostali przygotowani przez p. Agnieszkę Danielewicz. Dla każdej szkoły był przygotowany upominek – książka „Lipce Reymontowskie” Danuty Łaskiej.
      Uczestnicy i ich opiekunowie zwiedzili Muzeum Regionalne oraz  Galerię Staroci i Pamiątek Regionalnych. Siedzibą tego pierwszego jest dawna manufaktura Winklów z lat 80. I 90.   XIX w. Obecnie jest to unikatowy obiekt przemysłowy polskiej wsi.  Natomiast w galerii zbiory – m.in.  sprzęt gospodarstwa domowego, warsztaty rzemieślnicze, łowickie stroje, 152 wydania „Chłopów” - są rozmieszczone w ośmiu izbach, spichrzu z XIX w. oraz w plenerze.
 Na zakończenie spotkania uczestnicy obejrzeli interesujący  film o Lipcach Reymontowskich. 
     Planując wakacyjne wyjazdy, warto wziąć pod uwagę tę miejscowość, gdyż  oprócz już ww. muzeów, na turystów czeka  jeszcze Muzeum Czynu Zbrojnego i Muzeum Drogi Żelaznej Warszawsko –Wiedeńskiej.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »