Start arrow Aktualności arrow Jeszcze Polska nie zginęła&
Jeszcze Polska nie zginęła& PDF Drukuj Email
04.01.2017.


      W mediach wiele słyszy się nt. konieczności wychowania młodzieży w duchu patriotycznym. To rzeczywiście ważne, gdyż  Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.( A.F. Modrzewski).  Zawsze z okazji 11 listopada  były organizowane w naszej szkole akademie. To już tradycja. W tym roku również, aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości, został zorganizowany apel połączony z przemarszem ulicami Zawidza.    

 O 10.00  społeczność szkolna zgromadziła się przed budynkiem szkoły. Uczniowie prowadzący uroczystość powitali zebranych – p. dyrektor Krystynę Siwiec, p. wicedyrektor Grażynę Tatar, nauczycieli i pracowników, a w szczególności inspektora oświaty p. Marka Gąsiorowskiego, który zaszczycił nas swoją obecnością.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego. Następnie uczniowie klasy II liceum przypomnieli ważne wydarzenia historyczne , które poprzedzały rok 1918. Zwrócili uwagę na poświęcenie Polaków  żyjących w tamtych czasach. Przypomnieli o roli,  którą odegrał  Józef Piłsudski.

Ogromny wpływ na atmosferę tejże uroczystości  miały piosenki patriotyczne – „Rota”, „Pierwsza Brygada”, „Ułani ,ułani”, „O mój rozmarynie”.

Warto podkreślić , że śpiewali wszyscy zebrani. Dzięki temu każdy mógł odczuć podniosłą atmosferę święta.

      Po apelu odbył się przemarsz ulicami Zawidza. Ważnym momentem było zatrzymanie się przy pomniku , który  upamiętnia  Franciszka Łazowskiego.

Uczniowie złożyli bukiet biało-czerwonych goździków i zapalili znicze dla uczczenia tego bohatera. Wszyscy wysłuchali historii działacza antykomunistycznego ( odmówił współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa; w 1946 roku został brutalnie zamordowany przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej na zlecenie ówczesnych władz). Uczestnicy marszu uczcili jego pamięć minutą ciszy. Potem, śpiewając kolejne pieśni patriotyczne, ruszyli w kierunku szkoły.

Mieszkańcom na pewno spodobał się ten pochód z powiewającymi biało-czerwonymi flagami oraz białymi i czerwonymi balonikami. Kotyliony, poprzypinane do ubrań, były świadectwem, że uczestnicy marszu rozumieją, że ważne jest podtrzymywanie tradycji.

Był to doskonały sposób na uczczenie tak ważnego dla każdego Polaka święta – 98. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Taka lekcja historii na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników uroczystości.

      Nad organizacją i przebiegiem uroczystości czuwali nauczyciele – Edyta Makowska, Andrzej Danielewicz, Marek Pyrzanowski i Jarosław Giziński.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »